Istraživači su analizirali podatke učenika uzrasta od 12 do 18 godina u 39 zemalja sa niskim i srednjim prihodima.
Među 22.655 adolescenata sa suicidalnim idejama, 55,1% njih je prijavilo pokušaj samoubistva. Usamljenost, anksioznost, konzumacija alkohola, upotreba droga i bliski prijatelji bili su pozitivno povezani sa pokušajima samoubistva, dok podrška roditelja nije bila povezana sa pokušajima samoubistva među adolescentima sa suicidalnim idejama.
Konzumacija alkohola i drugih droga povezanih sa kontrolom impulsa su važni faktori rizika. Istraživanje podržava rezultat studije – povećani nivoi konzumacije alkohola pronađeni su među osobama koje su pokušale samoubistvo u poređenju sa onima koji su imali suicidalne ideje. Prethodna istraživanja ukazuju na to da adolescenti koji koriste alkohol ili druge droge imaju nižu kontrolu impulsa, a impulsivnost se smatra jednim od ključnih faktora koji razlikuju ideatore od onih koji pokušaju samoubistvo.
Zajedno možemo stvoriti sigurnije i zdravije okruženje za našu djecu i mlade, pružajući im podršku i resurse potrebne za prevenciju i suočavanje sa izazovima.
#PrevencijaAlkoholizma