Nedavna istraživanja pokazuju da konzumacija alkohola ima značajan uticaj na opće zdravlje i fizičku kondiciju, povećavajući rizik od hroničnih bolesti i smanjujući sposobnost tijela za oporavak i izdržljivost. Uprkos širokoj društvenoj prihvaćenosti, važno je razumjeti dugoročne posljedice koje alkohol može imati na pojedince i zajednicu.

Ovaj naučni pregled sažima rezultate istraživanja iz nedavnih ključnih studija koje odgovaraju na sljedeća pitanja: 

  • Koliko je štetan alkohol u malim i niskim dozama unosa? 
  • Kako vino, pivo i žestoka pića utiču na fizičku kondiciju, izgradnju mišića i potrošnju kalorija?

Jedna stvar je jasna – Alkohol je otrov za ćelije sa biohemijskog stanovišta. Alkohol u pivu, vinu i žestokim pićima izaziva ogromnu štetu ljudskom tijelu. Pokreće upalne procese, naročito oštećuje jetru, te dovodi do kardiovaskularnih bolesti, oštećenja živaca i raka. Što više alkohola osoba konzumira, ozbiljnije su posljedice.

Oko 4% novih slučajeva raka širom svijeta u 2020. godini bilo je uzrokovano konzumacijom alkohola, pri čemu su mnogi od tih slučajeva raka nastali uslijed malih i niskih doza alkohola. U slučaju raka dojke, čini se da bilo koja konzumacija alkohola doprinosi povećanju rizika. Konzumacija alkohola jedan je od glavnih faktora rizika za ovu bolest, uzrokujući 7 od svakih 100 novih slučajeva raka dojke u regiji EU.

Dobro je poznato da hronična upotreba alkohola i ovisnost od o njemu oštećuju mišiće. Osobe sa poremećajem u konzumaciji alkohola ili ovisnošću pate od slabosti mišića, jer alkohol potiskuje određene signalne puteve u mišićnim ćelijama i sintezu proteina.

Alkohol također ima visok termalni efekat, što znači da tijelo mora koristiti puno energije da bi ga metaboliziralo. Pored toga, alkohol inhibira druge važne procese poput sagorijevanja masti. Iako alkohol sadrži kalorije, ne pruža konzumentima potrebnu ishranu, već zapravo podstiče apetit. Alkohol također
indirektno stimuliše apetit kroz svoj diuretski efekat. Što ga više osoba konzumira, veći je rizik od gojaznosti.

Budimo odgovorni prema svom zdravlju i zdravlju naših najbližih. Smanjimo konzumaciju alkohola!

#PrevencijaAlkoholizma

Izvor: Movendi

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *