Zabrinjavajući podaci o navikama mladih: Šta rade naši tinejdžeri na internetu i u društvu?

U punoj konferencijskoj sali Centra za edukaciju mladih, 28. novembra 2024. godine, predstavljen je izvještaj istraživanja o kockanju, korištenju interneta te konzumiranju duhanskih proizvoda, alkohola i marihuane među mladima u dobi od 13 do 17 godina, koje je sprovelo Udruženje za prevenciju ovisnosti NARKO-NE u saradnji s proMENTE socijalnim istraživanjima.

Prezentacija istraživanja je organizirana na inicijativu Multidisciplinarnog tima Općine Travnik, a istoj su prisustvovali predstavnici obrazovnih ustanova, sigurnosnih institucija, te organizacija koje rade s djecom i mladima.

Ključni podaci iz istraživanja:

Istraživanje koje je sprovedeno među mladima u tri kantona Federacije BiH otkriva zabrinjavajuće navike koje oblikuju svakodnevni život djece i mladih. Više od četvrtine mladih, tačnije 24,9% igra igre na sreću to jeste kocka, a većina roditelja nije svjesna ove aktivnosti. Iako se mnogi roditelji trude da spriječe negativne utjecaje, rezultati pokazuju da mladi i dalje konzumiraju duhanske proizvode, alkohol i marihuanu i to:
– 18% ih puši cigarete, 24,8% koristi električne cigarete, a čak 26,4% konzumira nargilu.
– Alkohol konzumira 20,3% mladih, dok marihuanu koristi 6%.
– Internet, koji zauzima veliki dio njihovog vremena, koristi 91,2% mladih više od dva sata dnevno, a većina ga koristi za zabavu i socijalizaciju, dok 35% navodi da roditelji ne pokazuju interes za njihove aktivnosti na mreži..

Ovi alarmantni podaci jasno ukazuju na potrebu za većim angažmanom roditelja, obrazovnih i sigurnosnih institucija kako bi se stvorilo sigurnije okruženje za mlade i smanjio utjecaj štetnih navika.

Zajednička odgovornost za prevenciju

Iz diskusije koja je uslijedila nakon prezentacije, možemo zaključiti da međusektorska saradnja među svim akterima koji rade s mladima može donijeti velike rezultate, ako svi osvijeste važnost prevencije. Prepoznavanje rizičnih faktora, pravovremena edukacija i kontinuirana podrška mladima ključni su za smanjenje broja ovisnosti i stvaranje zdravijeg okruženja za cijelu zajednicu.

Centar za edukaciju mladih ostaje posvećen podizanju svijesti i provođenju programa koji promiču zdravlje i sigurnost naše djece i mladih.

 

Multidisciplinarni tim za zaštitu prava djece na području općine Travnik uključuje:

  • Općinu Travnik
  • Centar za edukaciju mladih
  • Centar za socijalni rad Općine Travnik
  • Centar za mentalno zdravlje Travnik
  • Ministarstvo unutrašnjih poslova SBK
  • Općinski sud u Travniku
  • Tužilaštvo SBK
  • Osnovnu školu Travnik

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *